gtag('config', 'AW-798815431');
top of page

Приватне підприємство чи ТОВ?

НАГОРУ

У чому причина популярності ТОВ як організаційно-правової форми?

Держава послідовно робила товариство з обмеженою відповідальністю все більш і більш привабливою організаційно-правовою формою для малого та середнього бізнесу. Можна виділити чотири основні характеристики цієї організаційно-правової форми юридичної особи, завдяки яким вона стала такою поширеною:

1) засновниками (учасниками) можуть бути фізичні та юридичні особи, інші учасники цивільних відносин, включаючи малолітніх осіб, іноземців, осіб без громадянства, територіальні громади тощо;

2) мінімальна кількість засновників (учасників) ТОВ становить одну особу, а максимальна не обмежується. Кількість ТОВ з одним учасником, заснованих однією і тою ж самою особою, не обмежується;

3) мінімальний розмір статутного капіталу ТОВ законодавством не встановлений, а тому можна створити ТОВ із статутним капіталом хоч в одну гривню;

4) учасники  відповідають за зобов'язаннями ТОВ лише в межах своїх вкладів до статутного капіталу.

Чим відрізняється приватне підприємство?

Приватне підприємство є окремою організаційно-правовою формою, однак за цими надважливими критеріями (особи, які можуть виступати засновниками (учасниками), мінімальна та максимальна їх кількість, мінімальний розмір статутного капіталу, відповідальність учасників за зобов'язаннями юридичної особи) - приватне підприємство має такі самі характеристики, як і ТОВ, один в один.

У чому дійсно значно відрізняється приватне підприємство від товариства з обмеженою відповідальністю, це у  об'ємі регулюючих норм: для ПП він значно менший. 

Тому при складенні статуту приватного підприємства  переписати туди норми закону складно, бо їх дуже мало. Це видається незрозумілим, а ось ТОВ значно зрозуміліше.

Варто зазначити, що незначна кількість норм не є недоліком, адже статут може містити й інші положення, не передбачені законодавством. Головне, щоб вони не суперечили законодавству. Таким чином, статут ПП можна наповнити власними нормами більш вільно, ніж статут ТОВ, а це вже перевага.

Однак є і значно суттєвіша перевага у приватного підприємства, про яку чомусь не пишуть.

Покладення на засновника обов'язків директора без виплати йому заробітної плати

У діяльності юридичної особи бувають періоди, коли виникає необхідність покласти функції виконавчого органа (директора) на засновника (учасника) без виплати йому заробітної плати. 

Цікаво, що публікації на цю тематику та офіційни документи зазвичай розглядають цю проблему в контексті ТОВ, однак посилаються на ч. 2 ст. 65 Господарського кодексу України, яка стосується підприємств, а не товариств. Стаття 65 Господарського кодексу має назву "Управління підприємством" і розміщена у Главі 7 ГКУ "ПІДПРИЄМСТВО". Відносини ж за участю господарських товариств  регулюються Главою 9 ГКУ "ГОСПОДАРСЬКІ ТОВАРИСТВА".

Іншими словами, положення ч. 2 ст. 65 ГКУ не поширює свою дію на товариства з обмеженою відповідальністю, і засновники (учасники) ТОВ не можуть виконувати функції директора на безоплатній основі, навіть якщо відповідне положення міститься у статуті ТОВ (детальніше про це дивіться у статті Як покласти функції директора на засновника?).

Інша справа - приватні підприємства. Саме тому у шаблонах (зразках) статутів приватних підприємств, а не товариств, є те саме положення, що дозволяє покладати функції виконавчого органу на учасника/учасників приватного підприємства.

01.05.2023

Не секрет, що товариство з обмеженою відповідальністю є найбільш поширеною організаційно-правовою формою юридичної особи в Україні, і на те є свої причини. Приватне підприємство незаслужено користується значно меншою популярністю, хоча у порівнянні з ТОВ приватне підприємство нічим не поступається, і навіть має важливі переваги.

приватне підприємство чи тов

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

директор засновник 2018

Як покласти функції директора на засновника?

При створенні юридичної особи директор не завжди одразу приступає до виконання своїх обов'язків, та і в подальшому можуть траплятися періоди, коли юридична особа призупиняє...

15.10.2018

Створення ТОВ

15.09.2018

Створення ТОВ у 2018 році за новим законом: без помилок та зайвих витрат

Товариство з обмеженою відповідальністю не випадково є найбільш поширеною організаційно -правовою​ ...

статут ТОВ, статут ТОВ 2018

07.07.2018

10 причин обрати шаблон статуту UkrLegist

  1. Закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»  тільки-но вступив в дію, а тому актуальних і якісних шаблонів статуту у вільному доступі немає.

  2. Протягом року потрібно привести...

bottom of page