Керівні органи громадської організації, громадської спілки: система координат
Законом України "Про громадські об'єднання" питання керівних органів не розкрите. Які можливості існують для визначення структури керівних органів (органів управління) громадської організації, громадської спілки?
По-перше, громадська організація, громадська спілка може взагалі не мати керівних органів. Щоправда, це можливо лише для громадських об'єднань, що здійснюють свою діяльність без статусу юридичної особи. Якщо цей варіант підходить, необхідно визначити особу (осіб), яка має/які мають право представляти громадське об'єднання у правовідносинах з державою та іншими особами і вчиняти дії від імені громадського об'єднання без додаткового уповноваження. Якщо громадська організація без статусу юридичної особи має статут, у ньому має бути встановлений порядок визначення особи, уповноваженої представляти громадське об'єднання, та її заміни.
Для тих громадських об'єднань, які потребують органів управління, лаконічність положень ЗУ "Про громадські об'єднання" відкриває широкі можливості. Структура керівних органів може бути різноманітною, однак необхідно дотримуватись наступних обмежень:
1. У громадському об'єднанні може бути декілька або навіть багато керівних посад, однак керівник має бути лише один. Відомості про нього вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
2. Один орган управління має бути вищим по відношенню до інших.